2006_02_19 Komunikat 01_06
Data: 19-02-2006
Temat: Z prac Zarządu Głównego


 UCHWAŁA
Zarządu Głównego PTP
z dnia 1 lutego 2006 r.
w sprawie uprawnień do wykonywania psychoterapii
w kontekście ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Psychologicznego dotyczące art. 4 ust. 1 pkt. 4 ustawy rodzącego wątpliwości wokół uprawnień innych zawodów do wykonywania psychoterapii jest następujące:

Ustawa o zawodzie psychologa:

  1. dotyczy wyłącznie psychologów, a więc wykonywania tego zawodu przez osoby  posiadające dyplom magistra psychologii i spełniające pozostałe wymogi ustawowe;
  2. psychoterapia jest jedynie jedną z form wykonywania zawodu psychologa, co nie oznacza, że jest zastrzeżona dla psychologów;
  3. zapis art. 4 ust. 4 wyraźnie wskazuje, że to minister ds. zdrowia przygotuje rozporządzenie dotyczące standardów uprawniania psychoterapii przez psychologów.

Uczestniczący w pracach parlamentarnych lekarze – psychiatrzy,  w tym  prof. Stanisław Pużyński – krajowy specjalista ds. psychiatrii, a także przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, w żadnym momencie nie wskazywali na fakt, iż ustawa o zawodzie psychologa może ograniczyć prawo wykonywania psychoterapii przez osoby kompetentne, ale nie posiadające wykształcenia psychologicznego.

Intencją środowiska psychologów nie jest  i nigdy nie było  ograniczenie prawa do wykonywania psychoterapii przez inne zawody dotychczas do tego uprawnione. 


Tekst jest z Portal PTP
http://www.ptp.org.pl

Adres tego tekstu to:
http://www.ptp.org.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=120